All news
30 jaanuar 2024
by
Share this article:

AS Tallinna Lennujaam liitus Läänemere piirkonna (BSR) HyAirport projektiga

AS Tallinna Lennujaam liitus Läänemere piirkonna (BSR) HyAirport projektiga, mille eesmärk on koguda teadmisi ja luua eeldused vesiniku kasutuselevõtuks lennunduses. Projekt kestab kolm aastat ning koondab endas lennujaamasid, lennufirmasid, teadusasutusi ja tehnoloogiaettevõtteid Skandinaaviast, Balti riikidest, Poolast ja Saksamaalt. 

AS-i Tallinna Lennujaam juhatuse esimehe Riivo Tuvikese sõnul on selge, et tulevikus liiguvad lennukid ja reisijate teenindamiseks vajalik tehnika rohelise energia toel. „Täna areneb tehnoloogia väga kiiresti ning meil on aeg asuda tegema ettevalmistusi selleks, et alternatiivkütuste kasutusele võtmiseks valmis olla. Näeme, et tulevikus on oma koht nii elektril kui ka vesinikul. Just viimane on valdkond, mille osas senisest rohkem teadmisi vajame ning seetõttu ka projektiga liitusime,“ rääkis Tuvike ja lisas, et projekti tulemuseks ei ole juba valmis taristu vaid teadmistepagas ning kontaktid, mis aitavad lennujaamal teha ettevalmistusi rohekütuse kasutuselevõtuks.

Projekti eesmärk on välja töötada, katsetada ja hinnata praktilisi lahendusi, mis hõlbustavad vesiniku kasutuselevõttu lennujaamade ja lennufirmade poolt. Samuti uuritakse parimaid praktikaid vesiniku ladustamiseks, käitlemiseks ja tarnimiseks. Lisaks sellele on oluline, et ka seadusandlus vesiniku kasutuselevõtu tervikprotsessi toetaks.

Tuvikese sõnul on lennujaam seadnud endale ambitsioonika eesmärgi saavutada aastaks 2025 süsinikuneutraalsus ning aastaks 2030 kliimaneutraalsus. „Oma eesmärkide saavutamiseks peame iga päev tegema tööd selle nimel, et oma mõju keskkonnale vähendada ning suurima kasu saavutame siis, kui kasutame rohelist kütust, loobudes seejuures fossiilkütuste kasutamisest täielikult. Lennujaam ise kasutab alates 2023. aasta suves oma territooriumil vaid taastuvtoorainest toodetud parafiinkütust, mis aitab meil enda tegevuse mõju väga suurem määral vähendada. Selleks, et olla eeskujuks ja teerajajaks astume sammu edasi, et soodustada ka lennufirmade jalajälje vähenemist“.

BSR HyAirport projekti kohta on võimalik rohkem lugeda siin.

 

AS Tallinna Lennujaam

30.01.2024

Share this article: