All news
15 aprill 2021
by Eero Pärgmäe
Share this article:

Pressiteade: Eestis hakatakse testima elektrilennukeid

Vertikaalselt õhku tõusvaid ja maanduvaid hübriid-elektrilisi lennukeid arendav USA ettevõte XTI Aircraft Company allkirjastas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi), Eesti Lennundusklastri ning Eesti Lennuakadeemiaga vastastikuse mõistmise memorandumi, mille alusel soovitakse luua Eestisse lennukite koosteliin ja kohapealne lennukite testimiskeskus.

„Meil on suur au teha koostööd EASi, Eesti Lennundusklastri ning Eesti Lennuakadeemiaga, et kasvatada regionaalse õhuliikluse turgu,“ ütles XTI Aircraft Company juhatuse esimees Robert LaBelle. „Eesti on maailmas tuntud oma innovaatiliste lahenduste poolest. Meie eesmärk on arendada ühiselt rohelisi lennundustehnoloogiaid ning toetada Eesti lennundussektori kasvu,“ sõnas LaBelle.

XTI Aircrafti nägemuses võimaldab Eesti suurepärane geograafline asukoht ühendada sadu tegutsevaid lennujaamu ning 100 miljonit inimest, kes jäävad Eestist 1000 kilomeetri raadiusesse. Selleks plaanib XTI kasutada revolutsioonilisi lennukeid nagu XTI TriFan 600, mida hakatakse katsetama Eestis.

EASi juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul otsib EAS innovaatilisi välisinvesteeringuid ning USA ettevõte XTI Aircraft Company on suurepärane näide sellest. „Mul on suur rõõm, et selline kõrgtehnoloogiline ettevõte nagu XTI Aircraft on otsustanud oma innovaatilisi lennukeid katsetada just Eestis ning luua Eestist oma regionaalne testimiskeskus,“ ütles Harjo.

Eesti Lennundusklastri juhi Kristo Reinsalu sõnul on lennundusklaster seadnud eesmärgiks meelitada Eestisse tuleviku lennunduse ettevõtted. „XTI suguste uue põlvkonna lennumasinate juhtimiseks pole vaja sadu miljoneid maksvat taristut nagu teed või rööpad. Tuleb vaid rajada vertikaalset õhkutõusu ja maandumist võimaldavad platsid ehk vertiportid. Kutsun üles valitsust panustama siia otsustavalt Euroopa taasterahastu vahendeid. Meil on sajandi võimalus ühendada Eesti muu maailmaga roheliselt ja saada antud valdkonna juhtivaks tegijaks,” ütles Reinsalu.

XTI Aircraft Company on USAs Colorados asuv lennundusettevõte, mis arendab tuleviku lennundust ja elektri- ning hübriidseid vertikaalselt õhku tõusvaid ja maanduvaid lennukeid. Ettevõtet veab aastakümnete pikkuse lennukite turule toomise kogemusega meeskond. Kuuekohaline TriFan 600 ühendab endas eralennuki sõiduulatuse ja kiiruse ja helikopteri vertikaalse õhkutõusmise ja maandumise.


Foto ©️: XTI Aircraft

Klastrist: 2019. aasta alguses loodud Eesti Lennundusklaster ühendab pea 20 ambitsioonikat lennundusettevõtet alates lennujaamast ja lennufirmadest kuni erinevaid teenuseid pakkuvate ettevõteteni hoolduse, IT, logistika ja transpordivaldkonnas. Eesti Lennundusklastri tegevust toetavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Share this article: