All news
05 mai 2022
by Eero Pärgmäe
Share this article:

Intervjuu Xfly piloodi Alvar Kalbusega

Eesti Lennundusklastri praktikandid said Xflys piloodiametist rääkida Alvar Kalbusega, kes on ATR lennuki kapten ning ka Xfly lennuohutuse spetsialist.

  • Kuidas jõudsite piloodiametini ja kus õppisite?

Õppisin Lennuakadeemias muidugi. See, kuidas ma siia jõudsin, on vist enamustel sama jutt: väikesest peale oli isu ja see üle ei läinud. Siis saigi Lennuakadeemias ära käidud ja siia jõutud.

  • Miks on Eesti lennunduses hea töötada?

Eestis on hea töötada sellepärast, et aeg-ajalt on oluline ka kodus olla. Lisaks on plussiks see, et baas on Tallinnas.

  • Küsimus mõeldes tulevastele pilootidele: millele peaks keskenduma üks pilooditudeng, milliseid isikuomadusi endas arendama?

Isikuomadustest on üks tähtsamaid multitaskingu võimekus. Muidugi ka kiiresti mõtlemise ja reageerimise võime.

  • Milline on olnud Teie kõige meeldejäävam lend?

Ma arvan, et sellist üht konkreetset polegi, aga need kõige mõnusamad lennud on päikesetõusu või -loojanguga. Näiteks kui maa peal on veel pime, taevas on pilves ja siis tõused pimedast õhku, lähed läbi pilvekihi ja jõuad pealepoole pilvi, kus on horisondil tõusev päike. Need on need hetked, mis ütlevad, et kõik on seda väärt!

  • Kõige halvem ja kõige parem asi Teie töö juures?

Kõige parem on lihtne – see on lihtsalt lendamine. Lendamine on väga mõnus tegevus. Kui teed lennu ära, siis millegi saavutamise tunne. Halvim asi – ega ei ole kõige lihtsam eriala ning lennundus on tundlik kõikvõimalikele majanduslangustele, näiteks koroonapandeemiale. See mõjutab küll paljusid erinevaid valdkondi, kuid lennundus kipub olema see, mis saab halbadel aegadel esimesena pihta.

  • Mida arvate lennunduse pidevast arengust digitaliseerumise suunas? Kas tunnete, et piloodiamet võib olla ohus?

Minu seisukoht on, et kui rääkida aastakümnetest, siis piloodi eriala ohus ei ole. See, et meil paari aasta pärast on ise lendavad lennukid – mina ei näe, et see võimalik oleks. Mida rohkem digimaailm edasi areneb, seda enam hoopis toob see lennundusse järjest paremat ja ohutumat poolt juurde.

  • Millised on peamised väljakutseid tekitavad olukorrad?

Ilm on põhiline: talvel on meil tore lumi, mis teeb rajad libedaks jne. Seega ilm ja tuuled on need, mis väljakutseid tekitavad. Aga seda enam, kui lend professionaalselt ja hästi ära teha, siis on mõnus tunne ning kasvab enesekindlus.

Pildil Alvar (paremal) kolleegiga.

Share this article: