All news
15 juuli 2021
by Eero Pärgmäe
Share this article:

Lennundusklastri uusim liige KrattWorks võitleb droonitehnoloogia abil maastikupõlengutega

2019 aasta Prototroni võitja KrattWorks liitus hiljuti Eesti Lennundusklastriga, et tugevdada koostööd valdkonna teiste ettevõtetega.

KrattWorks arendab autonoomset seiresüsteemi, mis aitab võidelda maastikupõlengutega masinnägemise ja tehisintellekti abil. Tulekahjud hävitavad üleilmselt ca 500 miljonit hektarit aastas. See on pind mis võrdub ligikaudu poolega USA territooriumist. Põlengute tekitatud rahaline kahju on ca 90 miljardit dollarit aastas ning elu kaotab 300 000 inimest. Kahjuks muutub olukord iga aasta üha halvemaks.

Täna peavad päästjad kriitilistel hetkedel, mil iga raisatud minut võib kaasa tuua inimelude kaotuse, sageli toetuma iganenud tehnoloogiale.

KrattWorksi tehnoloogia aitab võidelda kliimakatastroofiga maastikupõlengute varase tuvastamise ja tõhusa jälgimise abil. Droonide opereerimine üle mobiilside võimaldab neid kasutada tavapärasest kaugemal ning raskesti ligipääsetavates kohtades.

Drooni pardale lisatud tehisintellekt ning masinnägemise tehnoloogia võimaldavad senisest tõhusamat põlengujoone tuvastust ning annavad tuletõrjujatele reaalajas ülevaate põlengualal toimuvast. Põlengu kiire tuvastamine võimaldab kustutustööde varasemat alustamist mis vähendab oluliselt riski, et tuli eksaleerub kontrolli alt välja ja aitab seeläbi vähendada kahjusid loodusele ja elukeskkondadele.

“Meie kaugem eesmärk on vähendada inimtegevuse mõju keskkonnale. Kogu maailma maastikupõlengute süsinikuheide on kokku 500 miljonit tonni aastas ning KrattWorksi eesmärk on seda 1% võrra vähendada. Me aitame tuletõrjujail saada parema ülevaate põlengujoone asukohast ning võimalikust levikust, et vältida põlengu väljumist kontrolli alt,” selgitas KrattWorksi tegevjuht Mattias Luha.

KrattWorksi tehnoloogiat on lihtne kasutada ka teistes valdkondades kus vajatakse reaalajas toimivat olukorrateadlikkust – päästetöödel, kaitse- ja politseijõudude tegevuses, viies läbi keerukaid turvaoperatsioone või maastiku ja taristute kaadistamist.

KrattWorksi süsteemi on võimalik kasutada kolmel viisil – SaaS-teenusena, lisades gimbali juba kasutuselolevale õhusõidukile või tellides drooni ja gimbali terviklahendusena. Ettevõte toodab ka erinevaid komponente ja tooteid kasutamiseks koos olemasolevate mehitamata lennusüsteemidega, nagu 4G/LTE sidemoodul, masinnägemismooduliga kaamerasüsteemid, droonipesa koos täppismaandumise lahendusega jt.

KrattWorks on oma tegevusega pälvinud mitmekülgset rahvusvahelist tunnustust. Pärast Prototroni konkursi võitu 2019. aastal võeti ettevõte vastu Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatorisse. KrattWorks on üleeuroopalise space-tech konkursi “My Galileo Drone 2021” poolfinalist, pälvinud Eesti kaitsetööstuse arengutoetuse, ning võitnud hiljuti Finnova organiseeritud Hispaania-Portugali ärikiirendi konkursi “innovatsioon ning koostöö Covid-19 ja kliimamuutuste vastu”.

Share this article: