All news
25 august 2021
by Eero Pärgmäe
Share this article:

Xfly 2020 aasta kahjum oli oodatust väiksem

Eesti lennufirma Xfly eelmise majandusaasta kahjum oli koroonakriisist tulenevalt 6.5 miljonit eurot. Lennundusajaloo suurim kriis läbiti siiski oluliselt väiksema miinusega kui algselt prognoositi. Ettevõte restruktureeris pandeemia ajal oma majandustegevuse ning taastas jätkusuutlikkuse kõigest mõne kuuga. Tänane lennundusturg taastub jõudsalt ja Xfly lennumahud on kasvanud selle aasta algusega võrreldes pea neli korda. Ettevõte on otsustanud võtta lennukiparki ka Embraer 195 lennumasinad.

Xfly juhatuse esimees Jan Palmer: “Loodan, et ma pole liiga optimistlik kui ütlen, et Xfly on lennundusajaloo kõige suurema kriisi selja taha jätnud. Meeskonnana oleme täna tugevamad ja pühendunumad kui kunagi varem. Näeme selgelt, et meie ärikontseptsioon on kriisijärgses Euroopas veelgi aktuaalsem, sest huvi meie teenuste vastu on märgatavalt tõusnud.”

Koroonakriis tuli Xfly jaoks kõige halvemal ajahetkel. 2020 aasta esimeses kvartalis plaanis ettevõte oma seni suurimat laienemist, mis oleks pidanud algama eelmise aasta suvehooaja alguses. Uued pikaajalised lepingud nii SASi kui LOTiga tähendasid lennufirmale ettevalmistuse faasis ka uute pilootide ja lennusaatjate väljaõpet ning kontoritöötajate arvu suurendamist, et opereerida juba kokku 24 lennukit.

Tulenevalt koroonakriisist lõpetas Xfly 2020. majandusaasta 6.5 miljoni eurose kahjumiga mis tekkis peamiselt esimese poolaasta jooksul. Ülemaailmne pandeemia peatas kevadel kogu ettevõtte majandustegevuse sarnaselt kõikide teiste lennufirmadega. Teiseks poolaastaks oli ettevõte tekkinud olukorraga kohanenud, kuid lennuoperatsioonide arv oli drastiliselt vähenenud. Lennufirma oli sunnitud koondama 50% oma personalist ja kokkuleppel töötajatega vähendama alles jäänud ametikohtade töökoormust. Kriisiga toimetuleksuks oli palju abi koostööpartnerite ning klientide mõistvast suhtumisest.

Seisakust tulenev kahjum viis ettevõtte omakapitali siiski miinusesse. Xfly omanikfirma, riigile kuuluv Nordic Aviation Group AS taastas lennuettevõtte omakapital 6 miljoni eurose sissemaksega, kasutades selleks Eesti Vabariigilt saadud kriisiabi 30-miljoni euro suurust toetust.

”Lennundusturg taastub jõudsalt tänu vaktsineerimistele ning riikide jõupingutustele kriisist väljumiseks. Xfly – lennuettevõte, mis lendab Euroopa suurte lennufirmade kaubamärkide all näeb täna taas suuri ärivõimalusi oma valdkonnas,” lisas Xfly juhatuse esimees Palmer.

Share this article: